Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie
Gminy Iwonicz-Zdrój za rok 2015
I.Wstęp.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j.t. Dz.U. z 2016, poz.250) jednym z zadań Gminy jest dokonanie corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi, w celu weryfikacji możliwości technicznych i organizacyjnych gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Powyższa analiza ma również dostarczyć informacji o liczbie mieszkańców gminy, którzy złożyli deklarację i wnoszą opłaty za odbiór odpadów komunalnych, o sposobie gromadzenia odpadów, podmiotach świadczących usługi w zakresie zbierania i unieszkodliwiania odpadów oraz osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu odpadów.
Zakres analizy pokrywa się z rocznym sprawozdaniem burmistrza gminy z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za rok 2015, sporządzonym na podstawie art. 9q ust.1 ustawy celem przedłożenia Marszałkowi Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi zgodnie z art. 9tb ust.3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podlega publicznemu udostępnieniu na stronie BIP urzędu gminy.
II. Zagadnienia ogólne.
- W okresie od 01.01.2015r. do 31.12.2015r. odpady komunalne z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój odbierał Trans-Formers Karpatia Sp. z o.o. w Tarnowie, Zakład w Krośnie ul. Lotników 6. Podmiot zgodnie z art.6d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach został wyłoniony w drodze przetargu publicznego na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wszystkie odpady komunalne ( zmieszane i segregowane) trafiły do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Krośnie.
- Na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój zorganizowano jeden punkt do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK, działający przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju ul. Zdrojowa 122. Do punktu mieszkańcy mogli dostarczać następujące rodzaje odpadów: meble i inne odpady wielkogabarytowe; zużyte opony; odpady zielone, popioły (sezonowo od listopada do kwietnia), odpady budowlane z remontów mieszkań, odpady problematyczne. Punkt został wyposażony w pojemniki na odpady, w tym odpady segregowane. Ponadto do dyspozycji gminy były dwa utwardzone składy na odpady budowlane i odpady zielone. PSZOK jest czynny w godzinach 7OO do 15OO.
- Zbiórka zużytych baterii prowadzona jest do pojemników rozstawionych w obiektach użyteczności publicznej tj. w Domach Ludowych, przedszkolach gminnych i placówkach szkolnych, w budynku Urzędu Gminy w Iwoniczu-Zdroju.
- W 2015 r. zostały zorganizowane zostały dwie mobilne zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stał zebrany z tzw. wystawki. W przypadku większej ilości odpadów mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania wywózki w miejscu składowania.
- Odpady zielone, przez które rozumie się odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych (ogródki działkowe, ogrody przydomowe, działki rolne) mieszkańcy mogli bezpłatnie dostarczać do PSZOK. Odpady zostały przewiezione i poddane procesom kompostowania w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Krośnie.
- Na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój ustawione są kontenery na odzież i obuwie w miejscowościach:
- Iwonicz-Zdrój
- Iwonicz
- Lubatówka
- Lubatowa
Odpady tego rodzaju są odbierane przez podmiot zewnętrzny w formie bezpłatnej. W roku 2015 prowadzone były rozmowy w sprawie zwiększenia częstotliwości odbioru zebranych odpadów oraz utrzymania czystości i porządku w obrębie miejsc składowania odzieży. Zaobserwowano niepokojące zachowania mieszkańców polegające głównie na składowaniu worków z odzieżą przy pojemnikach w sytuacji gdy same pojemniki często pozostawały puste.
- Odpady segregowane jak opakowania ze szkła, plastiku, papieru i metali są gromadzone w pojemnikach do segregacji odpadów rozstawionych na terenie Gminy oraz w workach foliowych dostarczanych bezpłatnie mieszkańcom gminy. Łącznie na terenie gminy zorganizowano 14 gniazd do segregacji odpadów. W roku 2015 zlikwidowano jedno gniazdo pojemników w rejonie przystanku Iwonicz Młyn oraz jedno przy szkole podstawowej w Iwoniczu. Decyzja została podjęta w związku z prawdopodobnym podrzucaniem odpadów z innych gminy oraz brakiem możliwości zapewnienia porządku w rejonie pojemników. Odpady segregowane są dostarczane do pojemników przez mieszkańców bezpłatnie. Opady segregowane (tworzywa sztuczne, tektura, papier, metal i opakowania wielomateriałowe) oraz odpady szklane gromadzone przez mieszkańców w workach foliowych są odbierane w oznaczone dni miesiąca przez podmiot, który wygrał przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Mieszkańcy mają również możliwość przekazania odpadów problematycznych, w tym popiołów z palenisk domowych oraz odpadów wielkogabarytowych i opon samochodowych. Zbiórka prowadzona jest przez podmiot jw. Harmonogram odbioru odpadów komunalnych został dostarczony mieszkańcom gminy w formie kalendarzy, z zaznaczonymi dniami odbioru poszczególnych frakcji.
III. Ocena możliwości technicznych i organizacyjnych Gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
- Możliwość przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.
Na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój nie ma możliwości przetwarzania odpadów komunalnych. Wszystkie odpady komunalne (zmieszane i segregowane) są przekazywane do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Krośnie. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odbierany jest przez firmę ELEKTRO Bogusław Bargieł Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego TARNOWIEC 237. Zbiórka prowadzona była dwukrotnie w roku kalendarzowym.. Część odpadów jest czasowo magazynowana w utworzonym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Odpady są magazynowane do czasu zebrania odpowiedniej partii i wywożone przez uprawniony podmiot. W PSZOK zbierane są odpady o kodach:
1) 16 01 03 – zużyte opony,
2) 17 01 01 – odpady betonu, gruz betonowy z rozbiórek i remontów
3) 17 01 07 – zmieszane odpady z betonu, gruz ceglany, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06,
4) 17 06 04 – materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03,
5) 20 02 01 – inne odpady ulegające biodegradacji,
6) 20 03 07 – odpady wielkogabarytowe
- Potrzeby inwestycyjne związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
W 2015 r. nie realizowano żadnych zadań inwestycyjnych związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Gmina Iwonicz-Zdrój dokonała jedynie zakupu pojemników do segregacji odpadów komunalnych, pojemników i kontenerów oraz worków foliowych na odpady zmieszane, segregowane i zielone. Pojemniki i konterenry do segregacji odpadów zostały rozstawione na terenie gminy oraz przekazane do PSZOK w Iwoniczu-Zdroju.
W roku 2015 planowano zakup kontenerów zamkniętych do gromadzenia odpadów elektrycznych i elektronicznych, wielkogabarytowych oraz odpadów niebezpiecznych jak oprawy neonowe, baterie czy akumulatory. Zakup nie został sifinalizowany z uwagi na wysokie koszty zakupu.
- Liczba mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój w roku 2015 oraz sposób wywiązywania się z obowiązków właścicieli nieruchomości określonych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
1) Liczba mieszkańców zameldowanych na dzień 31.12.2015r. – 10.993 osób
2) Liczba mieszkańców zamieszkałych na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój zgodnie ze złożonymi deklaracjami – 8.621 osób.
3) Po weryfikacji złożonych deklaracji wynika że 2.372 osób nie zamieszkuje na terenie Gminy lub osoby te nie złożyły w czasie deklaracji.
4) Liczba gospodarstw, które nie złożyły deklaracji – 6 szt.
5) Liczba osób, która zalega w uiszczaniu należności za odbiór odpadów – 437
6) Liczba osób w stosunku do których wszczęto postępowanie egzekucyjne – 46
7) Liczna wszczętych postępowań w sprawie ustalenia wysokości opłaty za odbiór odpadów komunalnych – 0
- Ilość odpadów komunalnych wytworzonych na terenie Gminy.
W 2015r. na terenie gminy wytworzono łącznie 1541,7 Mg odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych oraz podobnych do komunalnych odebranych z placówek handlowych, domów wczasowych, sanatoriów, placówek oświatowych. Niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01 zebrane od mieszkańców gminy – 1.089,2 Mg. Jest to wzrost w stosunku do roku 2014 o 119,3Mg. Ilość odpadów podobnych do komunalnych odebranych od podmiotów gospodarczych nie uległa większemu wzrostowi w stosunku do roku 2014 ( 437,1 Mg) i wyniosła 452,5 Mg.
- Ilość zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania odbieranych z tereny Gminy.
1) W roku 2015r. w ramach działania nowego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych łącznie z terenu Gminy Iwonicz-Zdrój odebrano 1541,7 Mg odpadów komunalnych zmieszanych, w tym z terenów zamieszkałych 1.089,2 Mg. Odpadów segregowanych gromadzonych w pojemnikach oraz zgromadzonych w workach foliowych i PSZOK zebrano 557,4 Mg, w tym
- Opakowania z tworzyw sztucznych i tworzywa : 18,0 Mg
- Opakowania ze szkła: 140,1 Mg
- Zmieszane odpady opakowaniowe: 192,3 Mg
- Odpady wielkogabarytowe: 51,6 Mg
- Zużyte opony : 15,0 Mg
- Inne ulegające biodegradacji: 5,6 Mg
- Inne nieulegające biodegradacji: 39,5 Mg
- inne zebrane selektywnie (popioły): 56,3 Mg
- gruz betonowy z rozbiórek: 15,8 Mg
- gruz betonowy z rozbiórek zebrany i przekazany mieszkańcom: 20,5 Mg
- inne (leki, elektrośmieci) – 0,8 Mg ( w tym leki zebrane w aptekach – 0,2 Mg)
- odpady powstałe po pożarach: 1,9 Mg
2) W wyniku przeprowadzonej mobilnej zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych łącznie zebrano 0,6 Mg zużytego sprzętu AGD, w tym:
- Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne o kodzie 20 01 35* – 0,4 Mg
- Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne o kodzie 20 01 36 – 0,2 Mg
3) Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji: 0 %
4) Poziom recyklingu, przygotowanie do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru,. szkła, metali, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych: 56,1%
5) Poziom recyklingu, przygotowanie do ponownego użycia i odzysku innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych : 51,4%
W roku 2015 wszystkie poziomy organiczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przeznaczonych do składowania, recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku zostały osiągnięte.
IV.Opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie od 01.01.2015r. do 31.12.2015r.
- Wpływy z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi: 762.589,10 zł.
- Zaległości na dzień 31.12.2014r. – 52.541,46 zł.
- Nadpłaty na dzień 31.12.2014r. – 8.421,03 zł.
- Należności z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi- 806.709,53 zł.
V.Koszty obsługi systemu w okresie od 01.01.2015r. do 31.12.2015r.:
- Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych: 488.700 zł.
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: 14.910,07 zł
- Zbiórka odpadów segregowanych i elektrośmieci: bezpłatnie, w ramach umowy z podmiotem wyłonionym w drodze przetargu na obsługę gminy (nieruchomości zamieszkałe)
- Koszty administracyjne: 188.196,83 zł
w tym:
1) wynagrodzenia pracowników (3,62 etatu) – 176.378,83 zł
2) edukacja ekologiczna – 1.500 zł
3) koszty eksploatacyjne ( materiały biurowe, tonery, energia, gaz, woda, śmieci, lex, bip, akcesoria komputerowe, obsługa prawna, telefony, inne) – 6.965,50 zł,
4) prowizje inkasentów – 2.118,50 zł
- Zakup materiałów (worki foliowe, pojemniki, remonty kontenerów itp.) – 70.782,20 zł
- Łączne koszty systemu gospodarki odpadami: 762.589,10 zł
VI.Wyposażenie mieszkańców w worki i pojemniki.
W ramach funkcjonującego systemu odbioru odpadów komunalnych wszystkich mieszkańców wyposażono w worki do zbierania odpadów komunalnych (biały, żółty, zielony, ). Dostawa worków została dokonana przez Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju. Dystrybucją worków zajęli się sołtysi wsi oraz BOM w Urzędzie Gminy w Iwoniczu-Zdroju. Łącznie zakupiono 120.000 szt. worków, w tym:
- Worki białe 100l: 000 szt.
- Worki żółte 120l: 000 szt.
- Worki zielone 80l: 000 szt.
Koszt zakupu worków – 24.900 zł
Wraz z workami każdy mieszkaniec gminy otrzymał harmonogram odbioru odpadów komunalnych w formie kalendarza oraz zestaw etykiet (identyfikatorów kreskowych), które miał obowiązek przyklejenia do wystawianego worka.
Ponadto gmina dokonała zakupu 5 szt. pojemników do segregacji odpadów typu Iglo 1,5m3. Pojemniki zostały ustawione na PSZOK-u w Iwoniczu-Zdroju (dwa) oraz w miejscach publicznych. Koszt zakupu 6.250 zł.
W Gminny Punkcie Segregacji Odpadów Komunalnych w Iwoniczu-Zdroju ustawiono nowozakupione konterenry KP-7 otwarte i zakryte w ilości 5 szt., z przeznaczeniem na odpady segregowane, głównie budowlane i wielkogabarytowe. Koszt zakupu 23.493 zł.
Łącznie na zakup worków, pojemników i kontenerów wydano w roku 2015 kwotę 54.643 zł.
Gmina Iwonicz-Zdrój nie wprowadziła systemu indywidualnego odbioru odpadów komunalnych i segregowanych z nieruchomości z uwagi na znacznie wyższe koszty odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości niż obowiązujący odbiór z wyznaczonych uchwałą Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju miejsc gromadzenia odpadów ( przy głównych drogach gminnych, powiatowych i krajowych). Koszty odbioru odpadów z nieruchomości są wyższe z uwagi na trudny dojazd (tereny górzyste), konieczność dojazdu mniejszymi pojazdami lub brak dojazdu dla pojazdów specjalnych i konieczność ręcznego przenoszenia pojemników i worków. Odbiór odpadow z poboczy dróg wprowadza jednak utrudnienia w ruchu drogowym i należy w przyszłości szukać innych rozwiązań, nawet droższych niż obecnie funkcjonujący system odbioru odpadow komunalnych.
Koszty funkcjonowania systemu odbierania odpadów komunalnych w roku 2015 były niższe niż w roku 2014 (801.804 zł). Pozwoliło to na utrzymanie wysokości opłat dla mieszkańców w kwocie 7,00 zł za odpady zbierane w sposób selektywny oraz dokonanie zakupu materiałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu.
W latach następnych należy dążyć do obniżenia kosztów funkcjonowania systemu odbierania odpadów poprzez prowadzenie działań mających na celu obniżenie ilości odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych (zapobieganie powstawaniu odpadów art.17 ustawy o odpadach), w tym działań mających na celu zwiększenie ilości odpadów segregowanych, zagospodarowania odpadów przez ich wytwórców poprzez przetworzenie i ponowne wykorzystanie na własne potrzeby (np. odpady drewna do ogrzewania mieszkań).
Sporządził:
Andrzej Kaleta
insp. Urzędu Gminy w Iwoniczu-Zdroju