Zarządzenie Nr 014.O.2016
Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój
z dnia 24 lutego 2016 r.
w sprawie podziału środków oraz ustalenia zasad dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli w Gminie Iwonicz-Zdrój na rok 2016.
Na podstawie art. 30 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515 z późn. zm.) art. 70a ust. 1 i 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t. jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191 z późn. zm.) w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. z 2002 r. Nr 46, poz. 430 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli
zarządzam, co następuje:
- 1. Wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z czego:
1) w dyspozycji organu prowadzącego pozostaje 50% środków,
2) w dyspozycji dyrektorów szkół i przedszkoli pozostaje 50% środków.
- 2. 1. W ramach środków do dyspozycji organu prowadzącego dofinansowaniem objęte są następujące formy dokształcania i doskonalenia, zgodnie z potrzebami organizacyjnymi i kadrowymi szkoły:
- a) studia uzupełniające magisterskie dla kolegiów językowych, licencjatów lub innych kierunków, jeżeli nauczyciel nie posiada tytułu magistra,
- b) studia licencjackie lub magisterskie, jako druga specjalność,
- c) studia podyplomowe,
- d) kursy kwalifikacyjne dające uprawnienia do nauczania dodatkowego przedmiotu.
- W ramach środków do dyspozycji dyrektora szkoły, dofinansowaniem objęte są opłaty za udział w:
- a) szkoleniach, seminariach, konferencjach szkoleniowych,
- b) warsztatach metodycznych i przedmiotowych.
- 3. 1. Z wnioskiem o przyznanie dopłaty do czesnego może występować nauczyciel, który:
1) jest zatrudniony w danej placówce na okres co najmniej 1 roku szkolnego i w wymiarze co najmniej ½ etatu,
2) nie korzysta z innych źródeł dofinansowania.
- Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1 może występować także nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym, przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia, urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, pod warunkiem, że kontynuuje kształcenie.
- 4. 1. Nauczyciele, którzy ubiegają się o dofinansowanie kształcenia, składają wniosek o przyznanie dopłaty do czesnego, zaopiniowany przez dyrektora (w przypadku dyrektora szkoły opinię wyraża Burmistrz Gminy). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w danej formie kształcenia oraz dowód poniesienia opłaty za kształcenie.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w Referacie Oświaty Urzędu Gminy w Iwoniczu-Zdroju, w terminie do:
- a) 30 listopada – na I semestr,
- b) 31 marca – na II semestr.
- W przypadku, gdy nauczyciel studiuje lub dokształca się na więcej niż jednym kierunku, dofinansowaniu podlega tylko jeden z nich.
- Dofinansowanie nie przysługuje nauczycielowi w przypadku powtarzania semestru lub roku studiów.
- Przyznane dofinansowanie podlega zwrotowi w przypadku:
- a) przerwania, z winy nauczyciela studiów lub kursu przed ich ukończeniem (z wyłączeniem sytuacji, w której kontynuowanie kształcenia nie jest możliwe z powodu długotrwałej choroby, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim),
- b) rozwiązania stosunku pracy, na prośbę nauczyciela lub z jego winy, przed upływem 2 lat od chwili ukończenia kształcenia.
- 5. Ustala się maksymalną kwotę dofinansowania kosztów poniesionych z tytułu doskonalenia zawodowego, w wysokości 900 złotych na jeden semestr.
- 6. Zobowiązuje się dyrektorów szkół do zapoznania nauczycieli z treścią niniejszego zarządzenia.
- 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
|
Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj |